Friday results, schedule updated for next round – Orange County Register

Friday’s CIF-SS men’s basketball playoff scores and updated schedule for the next round.

CIF-SS BOYS BASKETBALL READINGS

All games start at 7 p.m. unless otherwise specified

OPEN DIVISION

Friday

Pool A

Sierra Canyon 60, Saint-Jean Bosco 46

Etiwanda 85, Académie Ribet 74

Pool B

Harvard-Westlake 70, centenary of the Corona 65

Damien 55, Mater Dei 51

Monday May 31

Pool B

Damien (1-0) at the Centenaire (1-0), 5 p.m.

Tuesday June 1

Pool A

Ribet Academy (0-1) at Sierra Canyon (1-0)

Saint-Jean Bosco (0-1) at Etiwanda (1-0)

POOL B

Harvard-Westlake (1-0) at Mater Dei (0-1)

DIVISION 1

Second round, Friday results

Christian Heritage 81, Loyola 44

Windward 54, Saint-Antoine 49

JSerra 65, Santa Clarita Christian 56

Capistrano Valley 78, Rancho Christian 52

Oak Park 53, Eastvale Roosevelt 44

Bishop Montgomery 66, Fairmont Prep 56

Saint-Bernard 60, Oxnard 51

Chaminade 85, Villa Park 76

Quarter-finals, Tuesday June 1

Heritage Christian in Windward

JSerra in the Capistrano Valley

Oak Park in Bishop Montgomery

Chaminade in Saint-Bernard

SECTION 2AA

Second round, Friday results

Colony 63, Serra 49

Los Altos 54, Los Alamitos 52

Long Beach Poly 63, Village Christian 48

Lutheran Orange 48, Westlake 43

Rolling Hills Prep 67, Hesperia 51

Fountain Valley 60, Compton 56

Laguna Beach 49, Carrefour 34

Santa Margarita 82, Palos Verdes 63

Quarter-finals, Tuesday June 1

Los Altos at Colony

Long Beach Poly in Orange Lutheran

Fountain Valley at Rolling Hills Prep

Laguna Beach in Santa Margarita

SECTION 2A

Second round, Friday results

Crean Lutheran 56, Silverado 30

Culver City 86, Hillcrest 61

Dominguez 65, La Serna 61

Servite 71, Aliso Niguel 69 (OT)

West Ranch 65, Beckman 62

Agoura 63, San Clemente 45

Murrieta Valley 62, Cajon 55

Capistrano Valley Christian 64, San Marcos 48

Quarter-finals, Tuesday June 1

Culver City from Crean Lutheran

Servite in Dominguez

Agoura at the West Ranch

Capistrano Valley Christian to Murrieta Valley

SECTION 3AA

Second round, Friday results

Foothill 43, Brea Olinda 34

Maranatha 67, price 56

King 88, Adelanto 53

Cerritos Valley Christian 61, Long Beach Wilson 51

Covina 45, Downey 44

Lakewood 71, Eastside 61

Aquinas 62, Schurr 44

Saturday June 29

Burbank to Thousand Oaks

Quarter-finals, Tuesday June 1

Foothill to TBD

Maranatha at King

Covina to Cerritos Valley Christian

Lakewood to Aquinas

SECTION 3A

Second round, Friday results

Shalhevet 68, Morningside 63

El Segundo 71, Norco 67

Marina 63, Cabrillo / Lompoc 46

Saint-Paul 57, Woodbridge 43

Glendora 54, Oak Hills 51

Palm Desert 72, Buena 50

Citrus Valley 65, Diamond Bar 60

Knight 64, Northwood 50

Quarter-finals, Tuesday June 1

El Segundo in Shalhevet

Saint Paul at Marina

Glendora in Palm Desert

Knight in Citrus Valley

SECTION 4AA

Second round, Friday results

Pasadena Poly 71, Pioneer 30

South El Monte 70, South Pasadena 66

Orangewood Academy 62, Burroughs / Ridgecrest 30

Da Vinci 59, Santa Clara 52

Arcadia 57, Pacifica 51

Paramount 54, San Bernardino 51

Victor Valley 61, ban 59

Saturday May 29

Elsinore in San Marino

Quarter-finals, Tuesday June 1

South El Monte to Pasadena Poly

Orangewood Academy at TBD

Arcadia to Da Vinci

Paramount in Victor Valley

SECTION 4A

Second round, Friday results

Linfield Christian 90, Riverside Bethel Christian 45

Chino 51, San Jacinto 39

Milken 68, Jurupa hills 64

Lakeside 91, Twentynine Palms 89 (OT)

Pilibos 61, Trinity Classic 49

Arlington 58, Sage Hill 50

West Valley 70, Gabrielino 57

Saturday May 29

West Covina to Rio Mesa

Quarter-finals, Tuesday June 1

Chino at Linfield Christian

Lakeside in Milken

Pilibos to Arlington

TBD against West Covina

SECTION 5AA

Second round, Friday results

Chapel of Calvary 49, Villanova Prep 40

Moreno Valley 51, Sierra Vista 45

West 61, Canyon Springs 55

AGBU 48, Santa Ana 42

El Monte 49, Rancho Alamitos 33

Costa Mesa 69, Hawthorne 51

Nordhoff 41, Santa Rosa Academy 33

Torah Valley 74, Bolsa Grande 44

Quarter-finals, Tuesday June 1

Calvary Chapel in the Moreno Valley

Western at AGBU

El Monte in Costa Mesa

Nordhoff at Valley Torah

SECTION 5A

Results of the first round

Orange 78, Hillcrest Christian 49

Desert Hot Springs 62, Calvary 33 Chapel

Bosco Tech 53, Edge of the World 36

Edgewood 61, Hueneme 46

Acaciawood Academy 63, Crossroads Christian 56

Faith Baptist 68, Eastside Christian 22

Webb 64, Santa Maria Valley Christian 40

Quarter-finals, Tuesday June 1

Desert Hot Springs in Orange

Edgewood at Bosco Tech

Acaciawood Academy at Faith Baptist

Webb at Malibu


Source link

About Ray Coulombe

Ray Coulombe

Check Also

South Coast Leagues vs. Century Leagues – OC Sports Zone, LLC

Ryan Lemmon Stadium will be the site of the Ryan Lemmon showcase this weekend. (Photo …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *