High School Baseball: Southern Section Playoff Results & Pairs Updates

SOUTH BASEBALL SECTION

SECTION 1

First round, Thursday unless otherwise specified

Chaminade to the Capistrano Valley, Friday

Yucaipa 15, Vista Murrieta 4 (Wednesday)

Damien 2, Collines Sud 0

Huntington Beach 1, Santa Margarita 0 (8)

Corona 13, Redondo 4

Sherman Oaks Notre Dame 4, Crescenta Valley 0

Ayala 3, Beckman 2

Orange Lutheran 11, Aliso Niguel 0 (Wednesday)

Mira Costa 4, buttress 3

La Mirada 3, Ranch West 0

Saint-Bonaventure at Bishop Amat’s, Friday

King 7, Servite 2

Cypress 7, Temecula Valley 2

Arcadia 7, Dana Hills 5 (Wednesday)

Harvard-Westlake 9, Temescal Canyon 0

Second round, Tuesday

Winner Capistrano Valley / Chaminade at # 1 JSerra

Damien in Yucaipa

Huntington Beach in Corona

Sherman Oaks Notre-Dame at n ° 4 Ayala

Mira Costa at # 3 Orange Lutheran

La Mirada in Bishop Amat / St. Bonaventure winner

King in Cypress

# 2 Harvard-Westlake in Arcadia

SECTION 2

First round, Friday, 3:15 p.m.

Moorpark at # 1 Thousand Oaks

Marina in Mission Viejo

Dos Pueblos in Maranatha

Santa Fe to San Dimas

Los Alamitos at Garden Grove Pacifica

Eldorado to Paloma Valley

Bonita at La Quinta, Friday

Simi Valley at # 4 with ocean view

Yorba Linda at # 3 Villa Park

Alemany in Rio Mesa

La Canada in Camarillo

Northview in Corona del Mar

Oak Hills to Quartz Hill

Canyon Springs in Trabuco Hills

Gahr at Long Beach Poly

Summit at # 2 Sierra Canyon

SECTION 3

First round, Thursday unless otherwise specified

Lakewood 10, Los Osos 3

Calabasas 7, Pasadena Poly 0

Millikan 6, Mary Star 1

Redlands East Valley 9, Carter 3

Saugus at # 4 Santa Barbara, Friday

Chino Hills 6, Irvine 2

Fontaine Valley 6, Don Lugo 5

Palos Verdes 7, West Torrance 5

Ontario Christian 10, La Salle 7

Arlington 8, Tahquitz 6 (Wednesday)

Capistrano Christian Valley 9, Large Terrace 0

Second round, Tuesday

Cerritos at # 1 Hart

Lakewood to Calabasas

Millikan in Torrance

Winner of Santa Barbara / Saugus in Redlands East Valley

# 3 Chino Hills in Fountain Valley

Palos Verdes in Sonora

Ontario Christian in Arlington

Capistrano Valley Christian at # 2 Warren

SECTION 4

First round, Friday, 3.15 p.m. unless otherwise specified

California at # 1 Murrieta Mesa

Woodcrest Christian at Xavier Prep

Alhambra in Monrovia

Christian Village at Grace Brothers

Culver City in La Sierra

Rancho Cucamonga in El Modena

View over the valley to Kaiser

Downey at No.4 Westlake

# 3 Royal in Nogales

El Rancho in Montebello

Charter Oak in Los Altos

Fullerton to Woodbridge

Centenary of the crown in Loara

Heritage 3, Segerstrom 1 (Thursday)

Salesian in La Serna

Oxnard at # 2 Paraclet

SECTION 5

First round, Thursday unless otherwise specified

Citrus Valley 16, St. Margaret’s 6

Highland 9, Santa Paula 8

San Marcos 6, Claremont 4

Sultana 22, Orange Vista 6

Laguna Hills 3, Citrus Hill 2

Walnut 7, Garey 0

Saint-Antoine 4, Oxford Academy 2

Crean lutheran 13, century 4

Malibu 5, Burbank Burroughs 2

Savannah 6, Indio 4

Schurr 10, Pomona 9

Cajon 12, Adelanto 8

Hemet 4, Serrano 1

Burbank 11, Sierra Vista 3 (Wednesday)

Flintridge Prep 8, Ventura 6

Mayfair at # 2 North Torrance, Friday

Second round, Tuesday

# 1 Citrus Valley in Highland

San Marcos to Sultana

Walnut in Laguna Hills

St. Anthony at # 4 Crean Lutheran

# 3 Malibu in Savanna

Cajon to Schurr

Burbank to Hemet

# 2 North Torrance at Flintridge Prep OR Flintridge Prep in Mayfair

SECTION 6

First round, Friday, 3.15 p.m. unless otherwise specified

Chaffey at # 1 Aquinas

Orange in Westminster La Quinta

Knight in Toledo

Buena at Foothill Tech

Elsinore 1, Bloomington 0 (10) (Thursday)

Ontario at Excelsior

South Pasadena to Jurupa Valley

# 4 Viewpoint vs. Trinity Classical at Master’s U. (Santa Clarita)

University preparation for # 3 Ramona

Anaheim to the Chapel of Calvary of Santa Ana

West Valley in Pasadena Marshall

Barstow to Cerritos Valley Christian

Linfield Christian in Colton

Carpinteria in Beverly Hills

Santa Ana to Bishop Montgomery

Rim of the World at # 2 La Habra

SECTION 7

First round, Thursday, 3.15 p.m. unless otherwise specified

Santa Clarita Christian vs. Wildomar Cornerstone Christian at Big League Dreams (Perris), Friday, 2 p.m.

Los Amigos vs. Temecula Prep at Rancho Christian, Friday, 3:30 p.m.

Pioneer against La Verne Lutheran at Bonita, Friday, 6.30 p.m.

Indian Springs 9, Desert Hot Springs 4 (Wednesday)

Arroyo Valley 22, Cobalt 0

Milken 6, Da Vinci 4

Lancaster Desert Christian 10, Villanova Prep 9

Tarbut V’Torah 9, Prohibition 4

Santa Monica Pacifica Christian at Coast Union, score not communicated

Lancaster at Ojai Valley, Friday, 2:30 p.m.

Gabrielino 14, Academy of Quarries and Exploration 0

Western Christian 5, Lennox Academy 1

Verbum Dei 5, Hawthorne 2

Santa Rosa Academy 8, Desert Mirage 1

# 2 Vasquez 16, Mountain View 5 (Wednesday)

Second round, Tuesday

Wildomar Cornerstone Christian / Santa Clarita Christian winner at # 1 Hesperia Christian

Los Amigos / Temecula Prep vs. Pioneer / La Verne Lutheran

Arroyo Valley in Indian Springs

# 4 Christian of the Lancaster Desert in Milken

Coast Union at # 3 Tarbut V’Torah OR # 3 Tarbut V’Torah in Santa Monica Pacifica Christian

Gabrielino in Ojai Valley / Lancaster winner

Verbum Dei at Western Christian

Santa Rosa Academy at # 2 Vasquez

NOTES: Quarter-finals, June 11; semi-finals, June 15. Championships, June 18 at Blair Field (Long Beach) and June 19 at Cal State Fullerton.


Source link

About Ray Coulombe

Ray Coulombe

Check Also

South Coast Leagues vs. Century Leagues – OC Sports Zone, LLC

Ryan Lemmon Stadium will be the site of the Ryan Lemmon showcase this weekend. (Photo …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *