High schools and colleges sports results and schedules for October 5


FOOTBALL BOYS

GARFIELD 3, LaBRAE 1

Half-time: 1-1. Shots: Garfield 16-6. Goalkeepers / Stops: (G) Cody Justice / 5. (G) Logan DeArmitt / 13. Corner kicks: Garfield 2-1. Goals: (L) Colin Lysiak, Ethan Bittence 2. Assists: (L) Cole Reedy.

WATERLOO 4, JACKSON-MILTON 1

Goals: (F) Johnathan Athey 3, Clayton Jacobs 1. Assists: (F) Gabriel Jones 1, Aaron Hart 1. Goalkeepers / Stops: (F) Jacob Hall / 3, Caleb Schiefeelee / 2.

LAC CENTER CHRISTIAN 1, ROOTSTOWN 0

Goals: (L) Chance Klingelhofer 1. Assists: (L) Ryan Stuthard 1. Goalkeepers / Stops: (L) Wyatt Caudle / 6, (R) T. Gauer / 5. Shots: 6-6. Corner kicks: Lake Center Christian 3-1. Half-time: Lac Center Christian 1-0.

Records: Lake Center Christian 6-4-3, Rootstown 6-3-3.

FIELD 1, RUESBORO 1

GEAUGA WEST 2, CRESTWOOD 1

Goals: (C) Luke Wilcox 1. Assists: (C) Drew Ferrari 1. Goalkeepers / Stops: (C) Travis Horner / 13.

RAVENNE 4, COVENTRY 1

Goals: (D) Mason Ward 3, Zack Myers 1. Assists: (D) Julian Rios 1. Halftime: Ravenna 4-0.

VOLLEYBALL

MOGADORE 25-25-25, SOUTHEAST 21-17-16

Kills: (H) Hennessey Brake 7, Kayla Wilson 7. Searches: (H) Brooklyn McIntyre 35. JV: Mogadore 26-24, 24-26, 25-13.

CLOVER 23-27-25-25, FIELD 25-25-20-20

Kills: (F) Taylor Francis 9, McKenzie Herndon 9. Excavations: (F) Ella Livengood 18, Carlee Chambers 15. Blocks: (F) M. Herndon 2.

JACKSON-MILTON 25-25-25, WATERLOO 13-12-17

LAKE CENTER CHRISTIAN 25-25-25, ROOTSTOWN 22-20-23

Kills: (R) Jenna Kurtz 13, Nadia Lough 7. (L) Jessica Ickes 15. Blocks: (R) Autumn Stefancik 5, Lindsay Smith 4. (L) Ickes 4, Madison Zook 4. Points: (R) Kylie Kaut 15, Kurtz 7, Zoe Pastva 7. Assists: (R) Allison Strickland 14. (L) Tori Wilson 25. As: (R) Kaut 4. (L) Nicole Miller 4, Ickes 4.

CRESTWOOD 25-25-25, RICHMOND HEIGHTS 13-10-14

Points: (C) Madison Dombrowski 14, Mikayla Berquist 12, Aimee Barnaskas 10. Ace: Barnauskas 4, Kelsey Kulish 4, Dombrowski 4, Berquist 4. Kills: (C) Jynx Bretz 10, Barnauskas 9. Assists: (C) Kulish 11, Jazmyn Stevens 11. Excavations: (C) Barnauskas 5, Kulish 5. JV: Crestwood 25-4, 25-6.

Records: Crestwood 6-11, 3-4.

GOLF FOR BOYS

SECTION II DISTRICT TOURNAMENT

(At Windmill Lakes Golf Course, Ravenna – Par 70)

The top 3 teams and 3 non-qualifying teams qualify for the Division II State Tournament

TEAM RANKING: Triway 318, Hawken 319, Keystone 327, St. Vincent-St. Mary 328, Rootstown 329, Orange 330, Waynedale 333, Jefferson 335, ND-CL 344, Struthers 348, Ursuline 353, Beachwood 358.

MEDAL: D. Cosic, Lake Catholic 73.

ELIGIBLE PERSONS: Dominik Cosic, Lake Catholic 73; Deegan Bee, Waynedale 75; Jack Stover, Orange 75.

ROOTSTOWN (329): Mason Bartholomy 78, Cole Hostetler 76, Blake Bower 80, Nick Galambos 95, Lane McKenzie 108.

Liam Curtis of Kent Rosevelt lines up his putt on the third hole during the DI Section Golf Tournament at Tannenhauf Golf Club on Tuesday 5th October 2021. His father Ben Curtis won the 2003 Open Championship (British).

SECTION I SECTION TOURNAMENT

(At Tannenhauf Golf Club, Alliance – Par 72)

The top 4 teams and 4 non-qualified teams advance to District D1 at Pine Hills Golf Club, Hinckley

TEAM RANKING: Massillon Jackson 303, Green 305, Hoover 314, Boardman 317, Lake 323, Canfield 330, Louisville 333, Kent Roosevelt 337, Washington 344, GlenOak 345, Coventry 347, Austintown-Fitch 352, Massillon Perry 354, Ellet 387 , Township McKinley 473.

MEDALIST: Liam Curtis, Kent Roosevelt 72

QUALIFIED PERSONS: Liam Curtis, Kent Roosevelt 72; Jack Armstrong, Lake 75; Dom Kapics, Austintown-Fitch 77; Jack Mayle, Louisville 77.

KENT ROOSEVELT (337): Liam Curtis 72, Gavin Leslie 79, Christian Mineo 96, Peyton Singer 90, Jack Puhalla 99.

RAVENNE (Individuals): Marcus Gibson 84, Zach Scibelli 93, Landon Skilton 89.

UNIVERSITY

Classic Irish Fighting

(At Warren Golf Course in South Bend, Ind. Par 70)

Final team scores: 1. Washington -15, 2. Notre Dame -12, 3. Utah -10, 4. Kent State -6, 5. Michigan State -2, 6. Rutgers +7, 7. Oregon State +10 (14 teams).

Kent State: T4. Josh Gilkison 70-65-69-204, T6. Chris Vandette 72-68-65-205, T21. Cade Breitenstine 71-69-71-211, T30. Luca Civello 71-71-72-214, T50. Jordan Gilkison 72-73-75-220.

CALENDAR

WEDNESDAY

Golf Girls

Kent Roosevelt, Streetsboro at Division I Sectional, Fox Den, 8 a.m.

Southeast (Team), Ravenna (Retherford), Field (Carpenter) in the Division II District, Sable Creek, 8:30 a.m.

Girls Football

Kent Roosevelt at Revere, 7 p.m.

Waterloo at Champion, 5 p.m.

Garfield at Brookfield, 5 p.m.

Tennis Girls

Kent Roosevelt at Division I, Springside Athletic Club

Volleyball

Tallmadge at Kent Roosevelt, 6:30 p.m.

Southeast at Ravenna, 7:30 p.m.

Windham at Southington, 7 p.m.

Previous Begging and Mother Goose: West Hartford Daily
Next COVID ravages Alaska; Newsom Signs Bill on STD Testing; Encephalitis in Connecticut

No Comment

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *